Докази є неприпустими, якщо отримані під час обшуку без адвоката

адвокат Богдан Черноуз

У «Голосі України» від 6 грудня опубліковано Закон № 2213-VIII «Про внесення змін у деякі законодавчі акти щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування».

Закон набрав чинності сьогодні, 7 грудня. Норми щодо застосування під час судового розгляду відеозаписуючих технічних засобів вступлять в силу з 1 січня 2019 року.

Допустимість доказів, отриманих до набрання чинності Закону, визначається у порядку, що діяв до набрання ним чинності. Визнані неприпустимими докази, отримані:

  • при виконанні ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи у зв’язку з недопущенням адвоката до цього слідчій (розшуковій) дії. Факт недопущення до участі в обшуку адвокат зобов’язаний довести в суді під час судового провадження;
  • при виконанні ухвали про дозвіл на обшук, якщо таке рішення винесено слідчим суддею без проведення повної технічної фіксації засідання. Виконання ухвали слідчого судді, суду про проведення обшуку обов’язково фіксується за допомогою звуко – і видеозаписуючих технічних засобів.

Забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об’єкти, отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення або є засобом або знаряддям його здійснення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем або пов’язаний з подоланням системи логічного захисту.

У разі необхідності слідчий або прокурор копіюють інформацію, що міститься в інформаційних (автоматизованих), телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних системах, їх невід’ємних частинах. Копіювання такої інформації здійснюється із залученням спеціаліста. Дублікат документа (документ, виготовлений таким же способом, як і його оригінал), а також копії інформації, визнаються судом як оригінал документа.

Сторона захисту має право безперешкодно фіксувати проведення обшуку за допомогою відеозапису.

Слідчий суддя, суд може обмежити або заборонити доступ сторін кримінального провадження зі сторони захисту до результатів технічного запису з метою забезпечення недопустимості розголошення відомостей досудового розслідування у разі, якщо в обґрунтування клопотання про проведення обшуку слідчий, прокурор надали результати проведення негласних слідчих (розшукових) дій.

Запис, здійснений з допомогою звуко – і видеозаписуючих технічних засобів при проведенні слідчим, прокурором обшуку, є невід’ємним додатком до протоколу. Дії та обставини проведення обшуку, не зафіксовані в записі, не можуть бути внесені в протокол обшуку і використані як докази в кримінальному провадженні.

Крім того, заявнику надано право отримувати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Відповідні зміни внесені до КПК.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога тел. +38 066 17 99 208