Парламент прийняв закон, що змінює порядок здійснення судочинства

адвокат Богдан Черноуз

20.12.2011 на базі законопроекту № 9535 парламент прийняв Закон “Про внесення змін до деяких законів України” (щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства).

Відповідно до Закону, суддя в господарському процесі не може приймати участь у перегляді прийнятих за його участю судових рішень, ухвал, постанов за нововиявленими обставинами. Аналогічною нормою доповнили також ЦПК: суддя, який брав участь у вирішенні справи в суді першої, апеляційної, касаційної інстанцій, у перегляді справи ВСУ, не може брати участь у розгляді заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у цій справі.

Крім того, в ГПК і ЦПК закріплюється обов’язок суду здійснювати залучення до справи осіб (що не є сторонами в суперечці), якщо при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до слухання або під час його розгляду буде встановлено, що судове рішення може вплинути на їх права і обов’язки. Такі особи будуть залучатися до участі в розгляді справи в статусі третіх осіб, що не заявляють самостійні вимоги на предмет спору.

Вносяться також зміни в терміни позовної давності, закріплені ГК. Так, позовна давність для вимог про визнання недійсними угод, укладених під впливом насильства або обману, і позовна давність для вимог про застосування наслідків нікчемного правочину, згідно Закону, більше не належить до спеціальних термінів давності.

З переліку позовних вимог, на які зараз позовна давність не поширюється, виключені позови власників (чи інших осіб) про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади АРК або органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право.

Зміни торкнулися і статті 113 ГПК. На сьогоднішній день статтею передбачено, що судове рішення господарського суду може бути переглянуто за нововиявленими обставинами за заявою, поданою протягом одного місяця з дня встановлення обставин, що стали підставою для перегляду судового рішення.

Ця норма доповнюється положенням про те, що заява про перегляд судового рішення господарського суду на підставі, передбаченій пунктом 1 статті 112 ГПК (у зв’язку з появою істотних для справи обставин, які не були і не могли бути відомі на момент розгляду справи) може бути подано не пізніше трьох років з дня набрання рішенням чинності.

Таким чином, фактично пропонується із закінченням трирічного терміну не враховувати ці нововиявлені обставини навіть в тих випадках, коли вони стали відомі зовсім недавно, і місячний строк з тих пір ще не закінчився.

Для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, прокурора та інших суб’єктів владних повноважень встановлено граничний строк, зі спливом якого апеляційна або касаційна скарга не може бути прийнята до провадження судом касаційної інстанції, незалежно від поважності причини пропуску терміну для подачі.

Законом також змінено порядок вирішення питань про поновлення строків для подачі апеляційних та касаційних скарг у цивільному та адміністративному процесах, врегульовані і інші питання, пов’язані зі строками та порядком звернення до судів різних інстанцій, а також діяльністю судів із розгляду справ, віднесених до їх юрисдикції.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога тел. +38 066 17 99 208