Поширення неправдивої інформації в Інтернеті

адвокат Богдан Черноуз

Вищий спецiалiзований суд України з розгляду цивiльних i кримiнальних справ сформував правову позицію щодо визначення належного відповідача у справах про поширення неправдивої і оспорюваної інформації на веб-сайтах.

Фізична особа, права якої порушено внаслідок поширення про неї або про членів її сім’ї недостовірної інформації, має право на відповідь, а також на спростування цієї інформації (ч. 1 ст. 277 ЦК України).

При цьому недостовірною вважається інформація, що не відповідає дійсності або викладена неправдиво, тобто містить відомості про події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності.

Фізособа, яка поширює інформацію, має переконатися в її достовірності (ч. 2 ст. 302 ЦК України).

Належним відповідачем у разі поширення оспорюваної інформації в Інтернеті є автор відповідного інформаційного матеріалу та власник веб-сайту, особистість яких позивач повинен установити та зазначити в позовній заяві.

Якщо автор поширеної інформації невідомий або його особу та місце проживання встановити неможливо, а також якщо інформація є анонімною і доступ до сайту – вільний, належним відповідачем буде власник веб-сайту, на якому розміщений даний інформаційний матеріал, оскільки саме він створив технологічну можливість та умови для поширення недостовірної інформації.

Відповідна правова позиція викладена у визначенні ВССУ від 5 квітня 2017 року по справі № 133/649/16-ц.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога тел. +38 066 17 99 208