Судитись чи не судитись?

адвокат Богдан Черноуз

У Вас виникла проблема? Ви думаєте про те чи звертатися Вам до суду? Тоді, я думаю, було б корисно знати наступне.

У зв’язку з тим, що практично будь-який спір в нашому суспільстві можна вирішувати шляхом звернення до суду, громадяни успішно користуються своїм правом і суди просто завалені справами.

Як закономірний наслідок – вирішення справ поставлено фактично на потік і можна лише здогадуватися, чи зможе суддя, який у день розглядає близько десятка найрізноманітніших справ, вникнути глибоко в суть суперечки і прийняти зважене та обгрунтоване рішення.

Деяким може здатися, що, купивши кодекс в магазині і прочитавши ту чи іншу статтю, можна з успіхом відстояти свої права, але повернемося до початку.

Перше, що треба для себе уяснити, це те, що звернення до суду за захистом своїх порушених прав це дороге задоволення в прямому сенсі цього слова. Це і оплата судового збору (держмита) і витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та оплата послуг адвоката і моральні витрати. А найголовніше – ніколи не можна бути впевненим на сто відсотків у результаті, а значить це похід із непередбаченим результатом.

Звичайно, при виграші справи судові витрати лягають на сторони, що програла, але коли буде це стягнення і чи буде воно взагалі – це ще питання.

Тобто при виникненні питання судитися чи не судитися, завжди необхідно зважити, а чи потрібно це взагалі і чи можна обійтися без цього. Якщо обійтися не можна, то чи буде це виправдано з точки зору доцільності і вигоди.

Деякі так захоплюються, що в запалі боротьби втрачають більше, ніж отримують в результаті довгих судових розглядів.

І ось ми підійшли до того, що до суду треба все-таки звертатися, але є бажання заощадити на юридичні послуги.

У даному випадку все залежить від складності спору, в який належить вплутатися. Так, Інтернет рясніє зразками позовних заяв, заповнивши які, людина може звернутися до суду. Але далі відбуваються часом нез’ясовні речі. Начебто на перший погляд стовідсотково виграшна справа призводить до негативного результату. Як таке стало можливим? Справа в тому, що люди, надивившись масу телевізійних передач про судові спори починають вірити тому, що в житті все саме так і відбувається, і відчувають гірке розчарування, переконавшись у зворотному.

Усе має значення – не подане вчасно клопотання чи доказ, не викликаний свідок і т.д. Є маса дрібних нюансів, які людина, яка не стикалися з тим чи іншим процесом в суді і не знає ці процеси, знати просто не може. Крім того, в суді, людина, як показує практика, не знає що, як і коли говорити, тому, що не знає процесу, а це, у свою чергу вносить нервозність у сам процес і теж, у підсумку, може позначитися на результаті.

Тому, у разі необхідності звернення до суду, кілька разів продумавши всі «за» і «проти» бажано все-таки скористатися послугами фахівця.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога тел. +38 066 17 99 208