Відмовитися від адвоката можна тільки після його залучення

адвокат Богдан Черноуз

Верховний суд України дійшов висновку, що відмова від захисника без участі останнього є порушенням права на захист.

Верховний Суд УкраїниВерховний Суд України на засіданні Судової палати у кримінальних справах 21 квітня 2016 року при розгляді справи №5-381кс15 зробив висновок щодо забезпечення права на захист. Зокрема, роз’яснено, що захисник як сторона кримінального провадження набуває такого статусу внаслідок процедури його залучення, а отже реалізація права на відмову від захисника можлива тільки після дотримання визначених у законі формальностей – після процедури залучення конкретного захисника-адвоката в кримінальному провадженні.

При таких обставинах і з огляду на розміщення законодавцем положень про відмову і заміну захисника в статті 54 КПК України – завершальних нормах параграфа 3 глави 3, суд дійшов висновку, що відмова від захисника, зокрема на початковому етапі кримінального провадження, можлива тільки після його залучення до процесу самим підозрюваним або іншими особами на його прохання чи за згодою або уповноваженою посадовою особою.

Тому умова закону про обов’язкову присутність захисника при відмові від нього в кримінальному провадженні, в якому його участь не обов’язкова, не стосується випадків, коли попередньо в провадженні захисник ще не залучався.

На користь цього свідчать і юридичні конструкції, використані законодавцем у згаданих вище нормах параграфа 3 глави 3 КПК України. Зокрема, в нормах статей 42, 45 – 54 цього Кодексу йдеться про «захисника», тобто про конкретизовану сторону кримінального провадження, від персони якої можна відмовитися після її залучення до процесу – а не про відмову від загального поняття «права на захист».

Таким чином, ВС України дійшов висновку, що твердження заступника Генерального прокурора і захисника про те, що відмова підозрюваного від захисника без участі останнього є порушенням права на захист, яке суди всіх інстанцій безпідставно не визнали, а отримані таким чином докази у вигляді даних слідчого експерименту не визнали неприпустимим, не відповідають змісту кримінального процесуального закону.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога тел. +38 066 17 99 208