Як працює фірма-одноденка

адвокат Богдан Черноуз

З ними борються податкові інспектора, їх побоюються сумлінні платники ПДВ, але їх послугами продовжують користуватися і вони як і раніше процвітають. Живуть від сили пару років, вони встигають «пограбувати» бюджет на мільйонні суми несплачених податків і зникнути практично безслідно. Майже міфічні істоти українського ділового світу – компанії-одноденки.

Основні ознаки фірми-одноденки

Компанії, створені виключно для приховування податків, насправді досить легко виділити і відрізнити від інших організацій. Існують певні ознаки, за якими можна це зробити.

• Фірма – одноденка не платить податки і не здає звітність. Або робить видимість – сплачує податки у символічному розмірі, абсолютно не відповідні оборотам по розрахунковому рахунку. І звіти представляє такі ж символічні, абсолютно недостовірні та неактуальні.

• Реєструється така компанія на номінальну особу, яка найчастіше навіть не знає (може не знати), що вона засновник. Нерідко це людина без певного місця проживання або алкоголік. Знайти такого директора і притягнути його до відповідальності за несплату податків практично неможливо.

• Фірма-одноденка не обтяжує себе ні офісом, ні співробітниками. Відсутність контактних даних дозволяє довгий час ігнорувати запити податкових органів.

• Подібна фірма живе всього рік або два. Потім її покидають або нелегально ліквідовують.

Як все ж працює фірма-одноденка?

Фірма-одноденка створюється найчастіше для однієї великої угоди. Досить поширені одноразові компанії у зовнішньоекономічній діяльності. Отримавши дохід і знявши з рахунків грошові кошти, творці такої компанії кидають її ще до настання строку по сплаті податків. Оскільки засновник і директор – фіктивні, знайти якісь сліди буває неможливо.

Є й регулярно використовувані компанії-одноденки. Після того, як їх термін життя підійшов до кінця, вони замінюються новими. Документи таких фірм використовуються для підтвердження витрат і відрахувань по ПДВ. Треба сказати, що податкової перевірки документація від фірми-одноденки найчастіше не витримує.

Чим загрожує звичайному підприємцю зустріч з одноденкою?

Навіть якщо ви чесно оплачуєте податки і ведете достовірний облік, не вдаючись до послуг сумнівних компаній, ваші контрагенти можуть працювати через одноденку. Якщо це покупці, то ваш ризик мінімальний, хоча все-таки існує. Навряд чи таке трапиться , але перевіряючі можуть порахувати, що це ви – господар одноденки і з її допомогою занижуєте свою виручку, не доплачуючи до бюджету податок на прибуток і ПДВ.

Справа буде серйознішою, якщо ваш постачальник виявиться одноденкою. У такому випадку інспектора приберуть з ваших розрахунків витрати, донарахують податок на прибуток, а також приберуть відрахування по ПДВ і зажадають зробити доплату до бюджету. Довести правоту можна спробувати (і потрібно!), звернувшись до суду, але це буде досить складний процес, який навряд чи скінчиться однозначно на вашу користь без якісної правової допомоги.

Як виявити фірму- одноденку?

«Відчувши» недобре, краще захистити свій бізнес і відмовитися від роботи з одноденкою. Як її виявити? Вище наведено деякі ознаки таких компаній. Поєднання однієї чи двох ознак не обов’язково означає, що перед вами ненадійний контрагент, але одночасна присутність трьох, чотирьох і більше ознак має вас насторожити.

Взагалі, укладаючи новий договір, зверніть увагу, чи вдалося вам поспілкуватися з директором, чи є офіс у компанії, в якому банку відкритий розрахунковий рахунок, немає в ньому чогось підозрілого. А також наскільки трепетно ​​в новій компанії відносяться до одержуваних від вас документів – чи помічають помилки, просять чи їх виправити.

Фірма – одноденка не веде достовірний облік і їй буде абсолютно все одно, якої якості документи вона отримує.

Зв’язуватися з фірмою-одноденкою для сумлінного платника податків – викликати на свою голову серйозні неприємності. Перевіряючі легко можуть встановити всі ознаки таких компаній та схеми їх роботи. Звичайно ж, я не раджу використовувати фірму-одноденку, тому що це – пряма дорога до конфліктів з податковою, донарахувань, штрафів, і, що також важливо, до зіпсованої репутації!

Якщо у Вас пройшла податкова перевірка, за результатами якої для підприємства нараховано штрафи чи певні суми донараховано для оплати в бюджет (і ви з цим обгрунтовано не згодні) – вчасне оскарження дій податкової – це 90% того, що правда залишиться за вами.

Допомога, юридичні консультації у податкових спорах:

тел. 066-17-99-208, адвокат Черноуз Богдан Іванович


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога тел. +38 066 17 99 208