Спадкоємець, який пропустив строк через незнання про смерть спадкодавця, втрачає спадок

адвокат Богдан Черноуз

Верховний суд України розповів, коли відсутні правові підстави для додаткового терміну.

Верховний суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 14 вересня 2016 року розглянув справу № 6-1215цс16 за позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

При розгляді була підтверджена раніше висловлена правова позиція, згідно з якою термін для прийняття спадщини не продовжується, якщо спадкоємець не знав про смерть спадкодавця. Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо:

1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви;

2) ці обставини визнані судом поважними.

Якщо ж у спадкоємця перешкод для подачі заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.

Коментар: Логіка, нехай і не правова, а просто людська, у цьому рішенні є. Якщо відносини із майбутнім спадкоємцем були настільки “теплими”, то не потрібно йти йому на зустріч, якщо більш як через півроку спадкоємець згадав про вже померлого родича, і зажадав вступити у спадщину.

Завантажити/ознайомитись із постановою: 6-1215цс16


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога тел. +38 066 17 99 208