Про пред’явлення виконавчого листа до виконання

Опубліковано адвокат Черноуз Богдан на

Верховний Суд України на спільному засіданні судових палат у цивільних та адміністративних справах 20 січня 2016 року розглянув справу Верховний Суд України№ 6-711цс15 про скасування постанови про відкриття виконавчого виробництва та зобов’язання держвиконавця відмовити у відкритті виконавчого провадження за виконавчим листом.

При розгляді була сформована наступна правова позиція. За змістом положень частин першої, другої статті 22 Закону «Про виконавче провадження» (в редакції Закону № 2677-VI «Про внесення змін до Закону« Про виконавче провадження »та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)») виконавчий лист, виданий на підставі рішення суду у цивільній справі, може бути пред’явлений до примусового виконання протягом одного року з наступного дня після набрання рішенням законної сили.

Вказівка судом у виконавчому листі іншого строку пред’явлення його до виконання не має правового значення, оскільки такий термін встановлений імперативною нормою закону і не може бути змінений судом.

Згідно з позицією 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2677-VI, який набрав чинності з 9 березня 2011 року, виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред’являються до виконання у строки, встановлені на момент їх видачі.

Таким чином, поширення дії норм зазначеного Закону на правовідносини по пред’явленню виконавчого документа до виконання залежить від часу видачі такого документа. У справі, що переглядається, виконавчий документ, виданий на підставі рішення суду після набрання чинності Законом № 2677-VI (9 березня 2011 року), був пред’явлений до виконання поза строками, встановленими статтею 22 Закону «Про виконавче провадження», питання про поновлення пропущеного строку у встановленому статтею 371 ЦПК України порядку не вирішувався, та, відповідно, зазначену обставину, виходячи з положень статті 26 Закону «Про виконавче провадження», стало підставою для відмови у відкритті виконавчого провадження.


адвокат Черноуз Богдан

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208