Про стягнення боргу з поручителів

Опубліковано адвокат Черноуз Богдан на

При вирішенні справи про стягнення заборгованості за кредитним договором з поручителів суд повинен перевірити наявність правових підстав для такого стягнення з урахуванням вимог статті 559 ЦК України.

порука договір

Верховний Суд України на спільному засіданні судових палат у цивільних і господарських справах 3 лютого 2016 року розглянув справу № 6-1599цс15 за позовом про визнання кредитного договору та договорів іпотеки недійсними, за зустрічним позовом про стягнення заборгованості за кредитним договором.

ВСУ висловив таку правову позицію. За змістом частини четвертої статті 559 ЦК України порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі встановлення такого терміну порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов’язання не пред’явить вимоги до поручителя.

Умови договору поруки про його дію до повного виконання зобов’язань за кредитним договором не означають встановлення терміну припинення поруки в розумінні статті 251 ЦК України, тому в такому випадку підлягають застосуванню норми ч. 4 ст. 559 цього Кодексу про припинення поруки, якщо кредитор протягом шести місяців з дня настання строку виконання основного зобов’язання не пред’явить вимоги до поручителя.

З огляду на положення частини четвертої статті 559 ЦК України, варто зробити висновок про те, що при вирішенні справи про стягнення заборгованості за кредитним договором з поручителів суд повинен перевірити наявність правових підстав для такого стягнення з урахуванням вимог цієї норми. При цьому звернення особи до суду з позовом про визнання поруки припиненим на підставі статті 559 ЦК України не є необхідним, проте такі вимоги підлягають розгляду судом за наявності відповідного спору.


Представництво і захист Ваших прав та інтересів у судах щодо стягнення боргу, в т.ч. із поручителів:

адвокат Богдан Іванович Черноуз – тел. 066-17-99-208


адвокат Черноуз Богдан

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208