Причини припинення поручительства

Якщо в кредитний договір не вносилися зміни, про які кредитор зобов’язаний повідомити і отримати згоду від поручителя, а поручитель зобов’язався солідарно відповідати перед кредитором за виконання боржником зобов’язань за кредитним договором, заборгованість можна стягнути з поручителя.

Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справВерховний Суд України на засіданні судової палати у цивільних справах 17 лютого 2016 р. розглянув справу №6-3176цс15 за позовом «Укргазбанку» до позичальника і поручителя про стягнення заборгованості за кредитним договором та звернення стягнення на предмет застави. При розгляді була сформована наступна правова позиція.

Відповідно до ч. 1 ст. 559 Цивільного кодексу України порука припиняється, зокрема, в разі зміни зобов’язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності. До припинення поруки призводять такі зміни умов основного зобов’язання без згоди поручителя, які призвели до збільшення обсягу відповідальності останнього.

Збільшення відповідальності поручителя внаслідок зміни основного зобов’язання виникає у разі:

– підвищення розміру відсотків;

– відстрочення виконання, що призводить до збільшення періоду, за який нараховуються відсотки за користування чужими грошовими коштами;

– встановлення (збільшення розміру) неустойки;

– встановлення нових умов про порядок зміни процентної ставки в сторону збільшення тощо.

Таким чином, у зобов’язаннях, в яких беруть участь поручителі, збільшення кредитної процентної ставки навіть за згодою банку та боржника, але без згоди поручителя або відповідної умови в договорі поруки, не дає підстав покладення на останнього відповідальності за невиконання або неналежне виконання позичальником своїх зобов’язань в’язаний перед банком.

У цій справі суди попередніх інстанцій обґрунтовано задовольнили позовні вимоги про стягнення заборгованості з поручителя, оскільки будь-які зміни, про внесення яких кредитор зобов’язаний повідомити і отримати згоду від поручителя, в кредитний договір не вносилися, а поручитель зобов’язався солідарно відповідати перед кредитором за виконання боржником зобов’язань за кредитним договором, умовами якого передбачено збільшення розміру процентної ставки на 1% на залишок кредитної заборгованості при наявності простроченої заборгованості.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208