Суд не може змінити спосіб виконання рішення з повернення майна на стягнення його вартості

Замінюючи спосіб виконання рішення з повернення майна на стягнення його вартості суди фактично змінюють рішення суду по суті і самостійно змінюють спосіб захисту.

Верховний суд УкраїниВерховний Суд України на спільному засіданні судових палат у цивільних і господарських справах розглянув справу № 6-1829цс15 за заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду за позовом про витребування майна з чужого незаконного володіння та відшкодування моральної шкоди.

При розгляді була сформульована наступна правова позиція.

У відповідності зі ст. 14 ЦПК України при набутті рішенням законної сили воно є обов’язковим до виконання на всій території України, а державна виконавча служба, як єдиний орган примусового виконання, зобов’язана вжити всіх необхідних заходів для його виконання.

У частині першій ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» зазначено, що у виняткових випадках за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи зміну способу і порядку виконання.

Така ж норма міститься і у ст. 373 ЦПК України. Поняття «спосіб і порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, розраховане на виконавче провадження. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем.

Спосіб виконання судового рішення – це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого ст. 16 ЦК України. Під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів з реалізації рішення в разі неможливості його виконання раніше встановленим чином.

Задовольняючи заяву про зміну способу виконання рішення з повернення майна (відновлення становища, яке існувало до порушення – п. 4 ч. 2 ст. 16 ЦК України) на стягнення його вартості (відшкодування майнової шкоди – п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України) суди фактично змінюють рішення суду по суті і самостійно змінюють спосіб захисту, передбачений статтею 16 ЦК України.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208