Суперечки банків з позичальниками не підвідомчі третейським судам

Третейські суди не можуть розглядати справи у спорах щодо захисту прав споживачів, у тому числі споживачів послуг банку (кредитної спілки).

судВерховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 27 січня 2015 року розглянув справу № 6-2892цс15 за заявою позичальника банку про скасування рішення постійно діючого третейського суду при Асоціації українських банків від 7 серпня 2014 р. про стягнення заборгованості за споживчим кредитом.

При розгляді була сформована наступна правова позиція. Відповідно до статті 389-5 ЦПК України рішення третейського суду може бути скасовано якщо справа, в якому воно прийняте, не підвідомча третейському суду відповідно до закону.

Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 6 Закону «Про третейські суди» (частина 1 статті 6 Закону доповнено пунктом 14 згідно із Законом № 2983-VI від 3 лютого 2011 року), третейські суди в порядку, передбаченому цим Законом, можуть розглядати будь-які справи, що виникають із цивільних та господарських правовідносин, за винятком, зокрема, справ у спорах щодо захисту прав споживачів, у тому числі споживачів послуг банку (кредитної спілки).

Рішення третейського суду, про скасування якого просив заявник, прийнято після внесення зазначених змін до Закону. Суди, розглядаючи заяву про скасування рішення третейського суду на зазначену обставину уваги не звернули та відмовили в його задоволенні, помилково зіславшись на те, що спір, який виник між сторонами, не є суперечкою про захист прав споживачів.

Оскільки заявник є споживачем послуг банку, суперечка виникла по заборгованості по кредиту, третейському суду на підставі положень пункту 14 частини 1 статті 6 Закону «Про третейські суди» така справа не підвідомча.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208