У якому випадку полісмен може вимагати реєстраційний документ на авто?

Опубліковано адвокат Черноуз Богдан на

Касаційний адміністративний суд Верховного суду дійшов до висновку, що поліцейські не в усіх випадках можуть вимагати реєстраційний документ на транспортний засіб та визначив, що така вимога є обов’язковою для водія лише за умови скоєння ним порушень Правил дорожнього руху.

Такий висновок було сформульовано КАС ВС в результаті дослідження матеріалів справи № 686/11314/17 за позовом про скасування постанови про адміністративне правопорушення.

Цікавою є та обставина, що у цій справі КАС ВС визначив недостатнім усного повідомлення поліцейським водія про скоєння ним правопорушення, як належної умови для перевірки реєстраційного документу на транспортний засіб, у зв’язку з чим визнав неправомірним складення постанови про порушення водієм ч. 1 ст. 126 КУпАП, щодо непред’явлення останнім зазначеного документа.

Відповідно, постанова про порушення ч. 1 ст. 126 КУпАП, щодо перевірки реєстраційного документу на транспортний засіб, може бути складена тільки у випадку попереднього порушення ПДР, яке має бути належно задокументоване відповідною постановою.

Отже, Верховний суд підтримав позицію водія як первісного позивача щодо достатності пред’явлення в загальному порядку тільки посвідчення водія.

При постановлені рішення КАС ВС виходив зі змісту таких норм:

  • відповідно до ст.16 Закону України “Про дорожній рух”, водій зобов’язаний на вимогу поліцейського пред’являти для перевірки посвідчення водія та реєстраційний документ на транспортний засіб;
  • згідно п. 2.4 ПДР України водій повинен пред’явити для перевірки зазначені вище документи, за наявності на те законних підстав;
  • пунктом 2 ч. 1 ст. 32 Закону України “Про Національну поліцію” визначено таку підставу, а саме право поліцейського вимагати пред’явлення документів, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення.

Повний текст рішення КАС ВС від 15.03.2019 № 686/11314/17


адвокат Черноуз Богдан

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208