Верховний суд України розмежував подачу заяви про заміну сторони виконавчого провадження

Оприлюднена правова позиція Верховного Суду.

Верховний суд УкраїниВерховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 18 листопада 2015 р. розглянув справу № 6-2391цс15 за заявою про заміну сторони виконавчого провадження.

При розгляді була сформульована наступна правова позиція. Відповідно до частини четвертої статті 11 Закону «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама зацікавлена ​​сторона вправі звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.

Згідно частини першої статті 378 ЦПК у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою сторони суд замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Частиною четвертою статті 82 Закону «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій – до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом. Згідно частини першої статті 264 КАС у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником. Враховуючи вищевикладене та провівши аналіз положень законодавства необхідно провести розмежування подання заяви про заміну сторони виконавчого провадження. Виходячи з положень Закону «Про виконавче провадження» та КАС можна зробити висновок, що суд може заміняти сторону виконавчого провадження при примусовому виконанні за виконавчим написом нотаріуса в порядку адміністративного судочинства.

Згідно з положеннями ЦПК України та Закону «Про виконавче провадження» суд може замінити сторону виконавчого провадження при примусовому виконанні за виконавчим документом, виданим судом при розгляді цивільної справи в порядку цивільного судочинства.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208