Власник житла в будь-який час може виписати не члена сім’ї

Статті 383, 391 ЦК України передбачають право власника вимагати захисту порушеного права власності на житлове приміщення, будівлю, квартиру і т.д. від будь-яких осіб, в тому числі осіб, які не є і не були членами його сім’ї.

Власник має право вимагати від осіб, які не є членами його сім’ї, а також не належать до кола осіб, які постійно проживають разом з ним і ведуть з ним спільне господарство, усунення порушень свого права власності в будь-який час.

Частиною першою статті 383 ЦК і статтею 150 ЖК УРСР закріплені положення, згідно з яким громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей та інших осіб, які мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд.

Частиною першою статті 156 ЖК УРСР передбачено, що члени сім’ї власника житлового будинку, які проживають разом з ним в будинку, який йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку, якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням. Аналогічну норму містить і стаття 405 ЦК України.

Відповідно до частини четвертої статті 156 ЖК УРСР до членів сім’ї власника відносяться особи, зазначені в частині другій статті 64 цього Кодексу, а саме подружжя, їх діти і батьки. Членами сім’ї власника можуть бути визнані й інші особи, якщо вони постійно проживають разом з ним і ведуть з ним спільне господарство.

За змістом зазначених норм правом користування житлом, яке знаходиться у власності особи, мають члени сім’ї власника нарівні з власником будинку, якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням, а також інші особи, якщо вони постійно проживають разом з ним і ведуть з ним спільне господарство.

Згідно з положеннями статті 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Така правова позиція була викладена Верховним Судом України в постанові від 16 листопада 2016 року по справі № 6-709цс16.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208