Як довести вступ в управління чи володіння спадковим майном

Опубліковано адвокат Черноуз Богдан на

Як довести вступ в управління чи володіння спадковим майном

Так, позивач просила визнати за нею право власності на 1/2 частини житлового будинку. Вона зазначила, що після смерті її батька спадкоємцями в рівних частинах залишилися вона та сестра.

Місцевий та апеляційний суди відмовили у задоволенні позову.

Судові рішення мотивовано тим, що позивач не надала жодних доказів про те, що вона фактично вступила в управління або володіння спадковим майном протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, а тому підстав для визнання за нею права власності на майно в порядку спадкування за законом та правилами ЦК УРСР (в редакції чинній на час дії правовідносин) немає.

Колегія суддів Цивільного суду Верховного Суду залишила рішення судів попередніх інстанцій без змін. Відповідну постанову в справі № 305/235/17 суд прийняв 25 березня 2020 року.

Згідно зі статтями 549, 554 ЦК УРСР спадкоємець прийняв спадщину якщо він:

  1. фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
  2. подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Вищевказані дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Під фактичним вступом у володіння або управління спадковим майном, що підтверджує факт прийняття спадщини, маються на увазі різні дії спадкоємця по управлінню, розпорядженню і користуванню цим майном, підтриманню його в належному стані або сплату податків та інших платежів тощо.

Фактичний вступ у володіння частиною спадкового майна розглядається як прийняття всієї спадщини, з чого б вона не складалася і де б вона не знаходилась.

Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути:

  • довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідної місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним;
  • довідка державної податкової служби або страховика або іншого органу про те, що спадкоємець після відкриття спадщини сплачував податки або страхові платежі по обов’язковому страхуванню;
  • копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту прийняття спадщини;
  • запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який підтверджує, що спадкоємець був постійно прописаний (зареєстрований) у спадковому будинку (квартирі);
  • інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

Детальніше про послугу:  Спадщина  та  дарування


адвокат Черноуз Богдан

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208