Апеляційний суд не може застосувати позовну давність за заявою сторони, що не брала участь в справі

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 2 березня 2016 р. розглянув справу № 6-2307цс15 про стягнення боргу за кредитним договором. При розгляді була сформована правова позиція, що стосується застосування апеляційним судм позовної давності за заявою сторони, що не брала участь в суперечці в суді першої інстаціі.

Верховний Суд УкраїниЗа змістом ч. 3 та 4 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, поданої до винесення ним рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 232 ЦПК України заочне рішення підлягає скасуванню, якщо судом буде встановлено, що відповідач не з’явився в судове засідання та не повідомив про причини неявки з поважних причин і докази, на які він посилається, мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції. Суд апеляційної інстанції при розгляді справи здійснює перевірку і оцінку фактичних обставин справи та їх юридичну кваліфікацію в межах доводів апеляційної скарги, що вже були предметом розгляду в суді першої інстанції. Нові матеріально-правові вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції, не приймаються і не розглядаються судом апеляційної інстанції.

Той факт, що сторона не брала участі в розгляді справи судом першої інстанції у випадках, передбачених законом може бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції, а не для вирішення апеляційним судом її заяви про застосування позовної давності.

Також ВСУ підтвердив свою правову позицію, згідно з якою не допускається об’єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208