Банк за грошові перекази через інтернет відповідальності не несе

Опубліковано адвокат Черноуз Богдан на

Саме на клієнта покладено обов’язок нерозголошення інформації за рахунком через використання паролів та кодів.

Так, клієнт відкрив у банку картковий рахунок, з якого через систему Visa Transer Portmone було несанкціоновано знято 9,6 тис. грн. Дізнавшись про цю операцію, клієнт одразу звернувся до банку із заявою про блокування та видачу нової картки, а також подав заяву про незгоду з транзакцією, і просив забезпечити повернення йому грошових коштів. Не отримавши від банку відшкодування, клієнт звернувся з відповідним позовом до суду.

Місцевий та апеляційний суди, задовольнивши позов, стягнули кошти з відповідача. Вони вказали, що відповідач не надав доказів підтвердження вчинення позивачем будь-яких дій щодо списання грошових коштів у сумі 9,6 тис. грн. з його банківського рахунку.

Проте колегія суддів Цивільного суду Верховного Суду з таким висновком не погодилась і прийняла нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п. 1.5 договору, укладеного між банком і клієнтом, банк не несе відповідальності за збитки, завдані клієнту у випадку розголошення (розкриття) інформації за рахунком в результаті використання клієнтом паролів, ПІН-кодів, CVV-кодів.

Як вбачається з пункту 1.7 договору, клієнт доручає банку в порядку договірного списання списувати з рахунку, зокрема, платежі, які пред’явлені міжнародними платіжними системами на підставі платіжних повідомлень еквайрів.

Крім того, додатком до договору передбачено, якщо платіжну картку втрачено, викрадено або з іншої причини вона стала непридатною до використання, а також якщо ПІН-код став відомий сторонній особі, позивач повинен в усній формі терміново заявити про це в контакт-центр банку та протягом 3 днів надати письмову заяву в оригіналі або по факсу до установи банку, де відкрито рахунок.

Верховний Суд зазначив, що саме на клієнта покладено обов’язок нерозголошення (нерозкриття) інформації за рахунком в результаті використання паролів, ПІН-кодів, CVV-кодів, як і обов’язок повідомлення банку в разі втрати, викрадення платіжної картки та розголошення.

Відповідну постанову у справі № 522/22780/15-ц суд прийняв 10 липня 2019 року.


адвокат Черноуз Богдан

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208