Документи, видані на неконтрольованих територіях, підтверджують факт народження і смерті

ВССУ роз’яснив порядок встановлення фактів народження і смерті в Донецькій і Луганській областях.

В порядку, визначеному ст. 257-1 ЦПК, повинні розглядатися заяви про встановлення факту народження або смерті як на території АР Крим, так і на території населених пунктів Донецької і Луганської областей, визначених в розпорядженні Кабінету міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085.

Варто звернути увагу, що відповідно до ст. 257-1 ЦПК заяви про встановлення факту народження на окупованій території можуть бути подані в будь-який суд України, а про встановлення факту смерті – в суд за місцем проживання заявника.

При цьому заяви про встановлення факту смерті можуть бути подані родичами померлого, його представниками або чоловіком / дружиною померлого.

Доводити юридичні факти, вчинені на неконтрольованих територіях можна за допомогою документів, виданих органами і установами (зокрема, лікарнями) невизнаних республік. Такі документи, як виняток, можуть прийматися до відома судом і оцінюватися разом з іншими доказами в їх сукупності і взаємозв’язку при розгляді справ в порядку ст. 257-1 ЦПК.

При цьому в визначеннях суду неприпустимо вказувати як місце здійснення факту освіти «Донецька народна республіка» і «Луганська народна республіка», оскільки Україна не визнає їх існування.

Відповідна позиція викладена в інформаційному листі ВССУ від 15 квітня 2016 року № 9-1130 / 0 / 4-16.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208