Коли сплачені за товар гроші можна повернути

адвокат Богдан Черноуз

Неможливість користуватися товаром протягом тривалого часу є істотним порушення вимог щодо його якості.

Щодо суті справи: підприємство просило стягнути з постачальника грошові кошти за поставлений неякісний товар (обладнання) та 3% річних за користування чужими грошовими коштами. Позов мотивовано тим, що відповідач поставив позивачу неякісний товар, вартість якого на вимогу останнього не повертає.

Місцевий та апеляційний суди позов задовольнили в частині стягнення з відповідача вартості неякісного товару. І колегія суддів Касаційного господарського суду Верховного суду із таким висновком погодилась також.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 678 Цивільного кодексу, у разі істотного порушення вимог щодо якості товару (виявлення недоліків, які не можна усунути, недоліків, усунення яких пов’язане з непропорційними витратами або затратами часу, недоліків, які виявилися неодноразово чи з`явилися знову після їх усунення) покупець має право за своїм вибором відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми.

Встановлені судами обставини свідчать про те, що після придбання товару – позивач неодноразово звертався до відповідача щодо дефектів у роботі придбаного комплексу, а відповідач визнавав такі дефекти як гарантійні випадки та безкоштовно усував їх.

Верховний Суд вказав, що оскільки позивач тривалий час фактично не міг користуватися поставленим обладнанням у зв’язку з неодноразовим виявленням недоліків у його роботі та необхідністю проведення відповідачем гарантійного ремонту, обґрунтованим є висновок про істотність порушення вимог щодо якості обладнання.

Таким чином, існують підстави для звернення до постачальника з вимогою про повернення сплачених грошових коштів за такий товар.

Відповідну постанову по справі № 904/3407/18 Верховний суд прийняв 07 червня 2019 року.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога тел. +38 066 17 99 208