Населенню зобов’язані встановити лічильники на газ безкоштовно

Опубліковано адвокат Черноуз Богдан на

Витрати на встановлення лічильників входять в тариф, тому газорозподільні організації не можуть вимагати від мешканців оплатити ці роботи.

Велика Палата Верховного Суду, розглянувши справу № 214/2435/17, роз’яснила, що тарифи на газ враховують витрати на встановлення індивідуальних лічильників, а тому газорозподільна організація (в даному випадку ПАТ “Криворіжгаз”) зобов’язана забезпечити встановлення лічильників для населення, яке проживає в квартирах, що використовують газ тільки для приготування їжі.

Те, що оплачена позивачами сума на встановлення лічильників не відповідає дійсній вартості таких лічильників, не звільняє організацію від обов’язку встановити обладнання, беручи до уваги, що тарифи формуються уповноваженим органом і споживачі природного газу позбавлені можливості впливати на прийняте рішення щодо визначення тарифу і його складових.

Відповідну постанову прийнято 7 листопада у справі № 214/2435/17.

Велика Палата погодилася з районним судом, який керуватися ч. 1 ст. 3 Закону № 3533-VI, згідно з якою роботи по установці лічильників газу населенню фінансуються за рахунок:

  • коштів суб’єктів господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території;
  • коштів відповідного бюджету;
  • інших джерел, не заборонених законодавством.

“Саме на відповідача покладений обов’язок встановлення лічильників газу, тому він повинен вживати заходів щодо залучення інших джерел фінансування цих робіт. Відмова відповідача встановити індивідуальні лічильники споживачам суперечить вимогам законодавства, порушує права позивачів. Обраний позивачами спосіб захисту їхніх прав відповідає вимогам статей 15, 16 ЦК України, оскільки способом захисту права є: визнання права; припинення дії, яка порушує право. На переконання суду, встановлення позивачам індивідуальних лічильників забезпечить оплату кожним з них саме того об’єму газу, який спожито, що буде відповідати такому завданню цивільного законодавства, як справедливість, а також буде відповідати державній політиці у сфері житлово-комунальних послуг, забезпечить раціональне використання ресурсів та рівні можливості для позивачів з отримання послуги з газопостачання”, – вказано у постанові суду.

Нагадаю, індивідуальні газові лічильники мають встановити до 2021 року. Споживачам, які встановили лічильники самостійно, повинні компенсувати їх вартість.


адвокат Черноуз Богдан

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208