Прийнято Закон про систему іномовлення України

адвокат Богдан Черноуз

Метою Закону є забезпечення доступу іноземної аудиторії до об’єктивної, актуальної та повної інформації про події в Україні.

Так, Верховна рада України 8 грудня 2015 р. прийняла Закон про систему іномовлення України (законопроект № 2334а).

Законодавчий акт створює правові основи організації та визначає завдання і функції державного іномовлення України, основи діяльності суб’єктів державного іномовлення з метою захисту національних інтересів України за кордоном, формування та підтримку позитивного іміджу України у світі шляхом інформування про події в Україні.

тв, тб, телебачення

Відповідно до Закону, систему державного іномовлення України становлять державне підприємство “Мультимедійна платформа іномовлення України” та Українське національне інформаційне агентство “Укрінформ”. Юридичні особи, що входять в систему державного іномовлення можуть створювати у своїй структурі відокремлені підрозділи – державні кореспондентські пункти.

Визначено, що суб’єкти державного іномовлення здійснюють свою діяльність з дотриманням таких принципів:

1) вільне вираження поглядів, думок і переконань;

2) погодження із загальними цілями зовнішньої політики України, міжнародними стандартами та договірними зобов’язаннями України;

3) невтручання у внутрішню політику держав, на території яких поширюється державне іномовлення України;

4) незалежність редакційної політики суб’єктів державного іномовлення від органів держвлади, місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, політичних партій, підприємств, установ, організацій, фізосіб;

5) високі професійні стандарти журналістики;

6) достовірність інформації, чітке відокремлення фактів від коментарів та оцінок;

7) прозорість і відкритість діяльності;

8) недопущення дискримінації за будь-якою ознакою;

9) повага до моральних, релігійних, ідеологічних і світоглядних переконань аудиторії.

Законом заборонено втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, а також недержавних організацій у діяльність суб’єктів державного іномовлення з метою встановлення цензури, попереднього контролю або незаконного впливу на зміст поширюваної суб’єктами державного іномовлення України.

Законодавчим актом визначено основні завдання державного іномовлення України.

Згідно із Законом, “програми ІНТУ виробляються англійською мовою, а також іншими мовами, залежно від доцільності та нагальності використання тієї чи іншої мови для досягнення мети діяльності ІНТУ”.

Документом визначено, що “у загальному обсязі мовлення ІНТУ не менше 50 відсотків мають становити програми вироблені англійською мовою”.

Законом встановлено, що держава забезпечує належне фінансування системи державного іномовлення, яке передбачається окремим рядком у Державному бюджеті України та становить не менш як 0,06 відсотка видатків загального фонду Державного бюджету України за попередній рік.

Закон прийнято з урахуванням поправок.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога тел. +38 066 17 99 208