Суд зобов’язав “Укрпошту” змінити методи доставки судових повісток

Опубліковано адвокат Черноуз Богдан на

Окрема ухвала Верховного суду має бути виконана до 23 квітня цього року.

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду  зобов’язав “Укрпошту” привести процедуру направлення судових повідомлень рекомендованими листами, зокрема в частині відміток про причини їх невручення, у відповідність до вимог цивільного процесуального законодавства.

Відповідна окрема ухвала була прийнята 23 січня у справі № 761/15565/16.

Суд вказав, що “Укрпошта” систематично порушує правила вручення судових повісток, залишаючи у скриньках адресатів повідомлення щодо зберігання листів на пошті, а потім повертає  ці рекомендовані листи з відміткою “за закінченням встановленого строку зберігання” (після 5 днів). ВС пояснив, що така відмітка не є причиною невручення судового повідомлення. Ця відмітка не розкриває суті причини неможливості вручити адресату відповідний рекомендований лист. Отже, подібна відмітка не дає суду обґрунтованих процесуальних підстав для визначення факту належного повідомлення сторони у судовій справі, зокрема не визначає, чи адресат відмовився від отримання судового повідомлення, чи адресат відсутній, чи особу, якій адресовано судову повістку, не виявлено в місці проживання.

Закон України “Про поштовий зв’язок” і Правила надання послуг поштового зв’язку не передбачають для судових повідомлень, направлених рекомендованим листом, довідки із зазначенням причини повернення – “за закінченням встановленого строку зберігання”, що засвідчується підписом працівника поштового зв’язку та відбитком календарного штемпеля. Зазначене за своїм сутнісним змістом не є причиною невручення, а є причиною повернення. При поверненні рекомендованого листа з позначкою “Судова повістка” мають зазначатись причини невручення, а не причини повернення.

Суд виніс окрему ухвалу, оскільки практика пересилання поштових повідомлень, що склалась в “Укрпошті”, призводить до суттєвих зловживань процесуальними правами з боку недобросовісних учасників судових спорів з метою затягування розгляду у судах, уникнення участі у судових засіданнях, або створення організаційно-процесуальних умов для скасування у майбутньому справедливих за суттю судових рішень.

“Укрпошта” має повідомити ВС про виконання вказівок, що містяться в цій ухвалі, до 23 квітня 2019 року.


адвокат Черноуз Богдан

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208