Учасники бойових дій звільнені від сплати судового збору по всіх справах

адвокат Черноуз Богдан ,

Закон “Про судовий збір” не містить обмежень для учасників бойових дій щодо предмета судового захисту порушених прав.

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду роз’яснив, що учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору у справах, пов’язаних з порушенням їх прав, на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону «Про судовий збір».

У постанові від 27 червня 2018 р. у справі № 572/2088/17 роз’яснено, що недоліки законодавчої техніки, що використовувалася законодавцем при підготовці Закону «Про судовий збір» не повинні впливати на гарантовані державою пільги при сплаті судового збору, порушувати і обмежувати права учасників бойових дій при їх зверненні до суду, в зв’язку з порушенням будь-яких їх прав, незалежно від характеру, предмета і підстав таких позовів.

З 1 вересня 2015 року пільги зі сплати судового збору учасниками бойових дій регулюються на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону «Про судовий збір», який є спеціальним Законом і не містить ніяких обмежень для учасників бойових дій щодо предмета судового захисту порушених прав.

На думку Верховного Суду учасника бойових дій повинні звільнити від судового збору в тому числі, якщо справа стосується стягнення майнової та моральної шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки, і не пов’язане з порушенням прав позивача як учасника бойових дій.


адвокат Черноуз Богдан

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208