Учасники бойових дій звільнені від сплати судового збору по всіх справах

Опубліковано адвокат Черноуз Богдан на

Закон “Про судовий збір” не містить обмежень для учасників бойових дій щодо предмета судового захисту порушених прав.

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду роз’яснив, що учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору у справах, пов’язаних з порушенням їх прав, на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону «Про судовий збір».

У постанові від 27 червня 2018 р. у справі № 572/2088/17 роз’яснено, що недоліки законодавчої техніки, що використовувалася законодавцем при підготовці Закону «Про судовий збір» не повинні впливати на гарантовані державою пільги при сплаті судового збору, порушувати і обмежувати права учасників бойових дій при їх зверненні до суду, в зв’язку з порушенням будь-яких їх прав, незалежно від характеру, предмета і підстав таких позовів.

З 1 вересня 2015 року пільги зі сплати судового збору учасниками бойових дій регулюються на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону «Про судовий збір», який є спеціальним Законом і не містить ніяких обмежень для учасників бойових дій щодо предмета судового захисту порушених прав.

На думку Верховного Суду учасника бойових дій повинні звільнити від судового збору в тому числі, якщо справа стосується стягнення майнової та моральної шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки, і не пов’язане з порушенням прав позивача як учасника бойових дій.


адвокат Черноуз Богдан

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208