В Україні запровадять адвокатську монополію на представництво інтересів в судах

Вперше за багато років держава в особі Уряду прислухалася до проблематики адвокатури та ініціювала законодавчі зміни до закону про адвокатуру. Це відзначив заступник голови Національної асоціації адвокатів України Валентин Гвоздій на брифінгу Міністра юстиці Павла Петренка щодо законопроекту про внесення змін до Закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, що пройшов 08.12.2014.

mailПід час брифінгу було сказано й про те, що робота над законопроектом про внесення змін до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» перебуває на завершальній стадії. Автори проекту планують завершити підготовку цього документа у найближчі тижні. Про це заявив радник Міністра юстиції України Ігор Алексєєв. За його словами, ініціатива щодо реформування адвокатської діяльності в Україні виходила саме від Уряду та Міністерства юстиції: «Однією з перших ініціатив Уряду в березні 2014 року було ініціювання питання розробки нової редакції закону про адвокатуру та змін до всіх процесуальних кодексів, щоб привести інститут адвокатури до європейських стандартів».

З цією метою за ініціативи Міністра юстиції Павла Петренка 6 березня була створена робоча група, яка займалася напрацюванням якісних змін до закону про адвокатуру з урахуванням зауважень як адвокатської спільноти, так і Ради Європи.

«Робота тривала півроку. І вона була ефективною лише завдяки тому, що влада і адвокатська спільнота були в цьому питанні на одній стороні», – наголосив Ігор Алексєєв. За його словами, законопроект направлявся до Ради Європи для отримання відповідних експертних висновків. Уже в кінці листопада Рада Європи зробила попередній висновок і в цілому позитивно оцінила законопроект. Висловлені зауваження, застереження і пропозиції враховані в кінцевій версії документа. «Це значний обсяг матеріалу – адже вносяться зміни не лише до закону про адвокатуру, а до понад 10 законів, і ці зміни носять комплексний характер», – наголосив радник Міністра.

У свою чергу заступник голови Національної асоціації адвокатів України Валентин Гвоздій зазначив, що цей законопроект є важливим, оскільки йдеться не лише про інтереси адвокатів, а про інтереси громадян, які отримують правову допомогу. «Хотілося б відзначити, що не здійснюючи жодних заходів впливу на адвокатуру, держава сьогодні демонструє свою готовність допомогти адвокатурі. Ми це дуже високо цінуємо», – наголосив він. За словами Валентина Гвоздія, законопроект пропонує ряд якісних змін. Зокрема, буде посилено гарантії здійснення адвокатської діяльності, знімається ототожнення адвоката із клієнтом, чітко визначається статут адвоката та прописуються механізми реалізації прав адвоката. Крім того, адвокатам надаються нові види діяльності, наприклад, фідуціарна діяльність, яка раніше не була прописана в українському законодавстві. Також вводиться монополія на представництво інтересів громадян в судах виключно за адвокатами в усіх процесах. Даний законопроект також пропонує нові види дисциплінарних стягнень, посилює вимоги до підготовки адвоката, деталізує норми адвокатських гонорарів тощо.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208