Верховний Суд підтвердив, що винуватець ДТП повинен відшкодувати збиток, незважаючи на наявність страховки

Новий Верховний Суд погодився зі старим в частині абсолютності права потерпілого на відшкодування шкоди його заподіювача.

Верховний Суд в складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду при розгляді справи № 344/10730/15-ц роз’яснив, що право потерпілого на відшкодування шкоди її заподіювача є абсолютним і суд не вправі відмовити в такому позові на тій підставі, що цивільно-правова відповідальність заподіювача шкоди застрахована.

Суди стягнули матеріальні збитки, завдані позивачу з вини відповідача, який порушив Правила дорожнього руху. Рішення залишені без змін, їх виконання відновлено.

Касаційний цивільний суд визнав безпідставним доводи відповідача про те, що:

  • нести відповідальність за шкоду повинен страховик, якому він сплачує страхові внески;
  • позивач є неналежним, оскільки не володіє пошкодженим автомобілем.

Позивач керував автомобілем на підставі водійських прав і реєстраційного документа на транспортний засіб, що відповідно до статей 395, 396, 1166, 1187 ЦК, пунктом 2.2 ПДР дає йому право захищати своє речове право і вимагати відшкодування збитків. А відповідач не спростував презумпцію вини заподіювача шкоди. При цьому особа здійснює свої права вільно, на власний розсуд. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов’язковим для нього.

Таким чином підтверджено правову позицію Верховного Суду України, висловлену ​​під час розгляду справ № 6-954цс16, № 6-2808цс15 про те, що потерпілий в ДТП може вимагати відшкодування збитків у заподіювача шкоди, незважаючи на те, що відповідальність останнього застрахована.

Постанову № 344/10730/15-ц (№ 61-5079св18) винесено 14 лютого 2018 року.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208