Виконання рішень про стягнення аліментів: нові види заходів примусу до неплатників

адвокат Богдан Черноуз

Мін’юст надав роз’яснення державним виконавцям щодо застосування норм Закону України про посилення відповідальності неплатників аліментів (№ 2234-VIII від 07.12.2017). Цим Законом, окрім іншого, встановлено нові види заходів примусу до неплатників аліментів.

Так, відповідно до ч. 9 ст. 71 Закону “Про виконавче провадження” держвиконавець (за наявності заборгованості зі сплати аліментів понад 6 місяців) виносить постанови про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України, керування транспортними засобами, користування зброєю (вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії) та полювання.

Мін’юст зазначає (лист Міністерства юстиції України № 69/20.5.1/ін-18 від 09.02.2018), що перед винесенням таких постанов не здійснюється перевірка наявності у боржника паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також документів, які встановлюють його право на керування транспортними засобами, користування зброєю та полювання.

При цьому приймаючи рішення про винесення постанов, держвиконавець має враховувати, що строк обчислення заборгованості зі сплати аліментів для застосування до боржника тимчасових обмежень обчислюється з наступного робочого дня після винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Зазначені постанови підлягають направленню сторонам виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення та можуть бути оскаржені боржником протягом 10 робочих днів з дня, коли він дізнався про їх винесення.

Крім того, держорган зазначив: за наявності заборгованості зі сплати аліментів понад шість місяців держвиконавець зобов’язаний скласти протокол про вчинення боржником адмінправопорушення, передбаченого статтею 1831 КпАП (несплата аліментів), та надіслати його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.

Що ж стосується довідок про наявність заборгованості зі сплати аліментів, то відповідно до ч. 13 ст. 71 Закону України “Про виконавче провадження” така довідка видається органом державної виконавчої служби на вимогу стягувача протягом десяти днів та дійсна впродовж одного місяця. До того ж, з метою встановлення єдиного підходу до видачі довідок Мін’юст рекомендує зазначати в них наступну інформацію:

  • найменування органу державної виконавчої служби, на виконанні у якому знаходиться виконавче провадження;
  • відомості про виконавче провадження (найменування, дата, номер виконавчого документа тощо);
  • ПІБ стягувача, боржника та дитини, на утримання якої стягнуто аліменти;
  • відомості про те, що боржник має заборгованість зі сплати аліментів понад 6 місяців.

адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога тел. +38 066 17 99 208