Який відсоток виплачується за несвоєчасно виданий внесок

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 11 листопада 2015 розглянув справу № 6-1891цс15 за позовом вкладника до банку «Надра» про стягнення відсотків за користування грошовим внеском, 3% річних та інфляційних витрат.

відсоток %При розгляді була сформульована наступна правова позиція. Закінчення строку дії договору банківського вкладу у разі невиконання зобов’язань не припиняє зобов’язальні правовідносини, а трансформує їх у охоронні, що містять обов’язок відшкодувати завдані збитки, встановлені договором або законом.

При цьому, відповідно до частини другої статті 1070 ЦК України, відсотки за користування грошовими коштами, що знаходяться на рахунку клієнта, сплачуються банком у розмірі, встановленому договором, а якщо відповідні умови не встановлені договором – у розмірі, що звичайно сплачується банком за вкладом на вимогу.

Встановлено, що договір банківського вкладу не містить певного розміру процентної ставки за користування грошовим внеском у разі неналежного виконання зобов’язань за договором після закінчення терміну його дії. Проте суди, задовольняючи позов у ​​повному обсязі, положення частини першої статті 1058 та статті 1061 ЦК у спірних правовідносинах застосували неправильно і дійшли помилкового висновку про те, що після закінчення терміну дії договору і в разі неналежного виконання його умов з банку на користь вкладника підлягають стягненню відсотки за користування грошовим внеском за процентною ставкою, передбаченої договором, не врахувавши, що ним не визначено розмір ставки відсотків за користування депозитом у разі закінчення терміну його дії та неналежного виконання грошового зобов’язання по ньому.

Суд безпідставно не застосував норму статті 1070 ЦК і не врахував, що з банку підлягають стягненню відсотки за процентною ставкою в розмірі, що звичайно сплачується банком за вкладом на вимогу.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208