Змінено порядок продовження, зміни або припинення застосування примусових заходів медичного характеру

Опубліковано адвокат Черноуз Богдан на

Внесено зміни до статті 95 Кримінального кодексу, яка встановлює порядок продовження, зміни або припинення застосування примусових заходів медичного характеру.

Продовження, зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру здійснюється судом за заявою представника установи з надання психіатричної допомоги (лікаря-психіатра), який надає психіатричну допомогу. До заяви додається висновок комісії лікарів-психіатрів, який обґрунтовує необхідність продовження, зміни або припинення застосування таких примусових заходів.

Зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру може здійснюватися судом також за заявою особи, до якого вони застосовуються, її захисника чи законного представника, в разі, якщо така особа за станом свого здоров’я не може усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними, в тому числі не може усвідомлено подати до суду відповідну заяву. До заяви додається висновок комісії лікарів-психіатрів установи, в якому надається психіатрична допомога, або, в разі наявності, висновок обраного ним незалежного лікаря-психіатра.

Особи, до яких застосовуються примусові заходи медичного характеру мають право звертатися до суду із заявою про зміну або припинення застосування заходів не частіше ніж один раз на 6 місяців і незалежно від того, чи розглядалося судом це питання в зазначений період.

Особа, до якої застосовуються примусові заходи медичного характеру, має право звернутися до обраного ним незалежного лікаря-психіатра з метою отримання висновку про стан свого психічного здоров’я. У такому висновку повинні бути вказані підстави для зміни або скасування примусових заходів медичного характеру. У разі відсутності таких підстав в ув’язненні обґрунтовується необхідність продовження застосування примусових заходів.

Відповідні зміни внесені до КПК. Встановлено, що судовий розгляд здійснюється одноособово суддею в судовому засіданні за участю прокурора, з обов’язковою участю фізичної особи, щодо якої вирішується питання про застосування примусових заходів медичного характеру, його законного представника і захисника за загальними правилами Кодексу.

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання психіатричної допомоги» (проект № 4449) прийнятий Верховною Радою 14 листопада.


адвокат Черноуз Богдан

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208