Куди подається апеляційна скарга

З огляду на принцип пропорційності під час здійснення судочинства, скаржник вправі очікувати застосування норм процесуального законодавства, зокрема ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, яка надає йому право подати апеляційну скаргу як безпосередньо до апеляційного суду, так і через місцевий суд.

Відповідне положення міститься у постанові Касаційного адміністративного суду Верховного суду від 22.11.2019 в справі № 2040/8090/18.

Так, позивач, не погодившись із додатковим судовим рішенням суду першої інстанції, подав скаргу безпосередньо до апеляційного суду.

Апеляційний суд повернув позивачеві скаргу без розгляду, мотивуючи своє рішення тим, що позивач порушив порядок подання, встановлений ч. 1 ст. 186 КАС України (у редакції Закону, що діяв до 15.12.2017), та вимоги підпункту 15.5 п. 15 ч. 1 розд. VII Перехідних положень КАС України (у редакції Закону, що діяв після 15.12.2017), де зазначено, що апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи у відповідні суди або через суди першої інстанції.

Позивач просив скасувати ухвалу та направити справу до апеляційного суду для вирішення питання про відкриття провадження.

Верховний Суд касаційну скаргу задовольнив, зазначивши, що висновок суду апеляційної інстанції про наявність підстав для повернення скарги позивача без розгляду є помилковим.

Об’єднана палата Касаційного адміністративного суду вказала, що застосування принципу пропорційності при здійсненні судочинства вимагає такого тлумачення підпункту 15.5 п.15 ч. 1 розд. VII Перехідних положень КАС України (у редакції Закону, що діяв на момент прийняття рішення судом апеляційної інстанції), яке б гарантувало особі право на безпосереднє звернення зі скаргою до апеляційного суду відповідно до ст. 297 КАС України.

Подати апеляційну скаргу можливо як безпосередньо до апеляційного суду, так і через місцевий суд.


адвокат Богдан Черноуз

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208