В дитячий садок не візьмуть дітей без щеплень

Опубліковано адвокат Черноуз Богдан на

Касаційний цивільний суд Верховного суду роз’яснив, що хоча батьки мають право не робити щеплення, дитячий садок може не взяти таку дитину, оскільки суспільні інтереси важливіші за особисті.

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду, розглянувши справу № 682/1692/17, зробив висновок про законність відмови прийняти в дитсадок дитини, якій не зробили щеплення.

У постанові від 17 квітня 2019 року суд роз’яснив, що вимога про обов’язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб з огляду на потребу охорони громадського здоров’я, а також здоров’я зацікавлених осіб, є виправданою. Тут превалює принцип важливості суспільних інтересів над особистими, однак лише у тому випадку, коли таке втручання має об’єктивні підстави – тобто було виправданим.

Європейський суд з прав людини у рішенні по справі “Соломахін проти України” пояснив, що, хоча обов’язкове щеплення, як примусовий медичний захід, є втручанням у  право на повагу до приватного життя особи, та його можна вважати виправданим дотриманням цілей охорони здоров’я населення та необхідністю контролювати поширення інфекційного захворювання.

Відповідно до   Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”  рішення про проведення щеплень дітям у віці до п’ятнадцяти років приймають їх батьки або інші законні представники. Батьки мають право відмовитися від проведення обов’язкових щеплень дитині. Але дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем, заборонено відвідувати дитячий заклад. Якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв’язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Разом з тим, відповідно до пункту 6 Примірного положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу, питання відвідування дошкільного навчального закладу дитиною, батьки яких відмовилися від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією.

Таким чином, адміністрація дитсадка має право відмовити батькам, які відмовились від щеплень для своєї дитини, у прийнятті малюка до закладу (за умови дотримання законодавчих вимог: зокрема, наявності висновку лікарсько-консультативної комісії).


адвокат Черноуз Богдан

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208