Якщо порушив правила дорожнього руху ненавмисно

Опубліковано адвокат Черноуз Богдан на

Вироком місцевого суду водія було визнано невинуватим у порушенні правил дорожнього руху, яке спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження (ч. 1 ст. 286 Кримінального кодексу). Вирок мотивовано недоведеністю в його діянні складу злочину.

Суд зазначив, що зіткнення, яке спричинило потерпілому тілесні ушкодження, сталося після недозволеного маневру іншого водія, що виключає в діях обвинуваченого порушення ПДР, оскільки аварійна ситуація спричинена не його діями, а іншим водієм.

Саме по собі не уникнення зіткнення не може бути поставлено йому у провину, оскільки його дії були вимушеними і не перебували у прямому причинному зв’язку із суспільно небезпечними наслідками, що настали.

Апеляційний суд погодився із таким висновком. Колегія суддів Кримінального суду Верховного суду  підтримала таку позицію судів попередніх інстанцій.

Відповідну постанову у справі № 163/1753/17 ВС прийняв 16 жовтня 2019 року. Верховний Суд зазначив, що об’єктивна сторона складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК, включає три обов’язкові ознаки:

а) суспільно небезпечне діяння (порушення правил безпеки дорожнього руху);

б) суспільно небезпечні наслідки (заподіяння потерпілому тілесних ушкоджень середньої тяжкості);

в) причинний зв’язок між діянням і наслідками.

У випадку виникнення ДТП за участю декількох водіїв, наявність чи відсутність в їх діях складу злочину, передбаченого ст. 286 КК, потребує встановлення причинного зв’язку між діянням (порушенням ПДР) кожного з них та наслідками, що настали, дослідження характеру та черговості порушень, які вчинив кожен із водіїв, того, хто з них створив небезпечну дорожню обстановку (аварійну ситуацію), тобто з’ясування ступеня участі (внеску) кожного з них у спричиненні злочинного наслідку.

Верховий Суд зауважив, що причинний зв’язок в автотранспортних злочинах відрізняється тим, що він встановлюється не між діями водія та наслідками, що настали, а між порушеннями ПДР та відповідними наслідками.

При цьому виключається кримінальна відповідальність особи, яка порушила ПДР вимушено, через створення аварійної ситуації іншою особою, яка була учасником дорожнього руху.


адвокат Черноуз Богдан

професійна юридична допомога : тел. 066-17-99-208